09. RFlowCollestor & MySQL
- MySQL Server v4.1 (при версия 4 и надолу няма да имате проблеми с паролата!!! )
- MySQL Query Browser (с тази програмка преглеждате събраните данни)
Линковете са за потребители намиращи се в България но ако мислите че сваляте бавно от тях може да си изберете друг mirror от сайта http://www.mysql.com/.
Първата стъпка е да влезете в рутера си и да отидете в таблицата "Services", подменюто също се казва "Services". След като скролнете надолу ще забележите че има таблица "RFlow / MACupd". Изберете "enable" за "Rflow" и "enable" за "MACupd". Появяват се допълнителни полета. В полетата "Server IP" въведете IP адреса на компютъра, на който ще инсталирате RflowCollector и MySQL. IP-то на моя компютър е 192.168.1.117, затова там ще впиша точно този адрес. Портовете за "Rflow" и "MACupd" оставяме непроменени респективно 2055 и 2056. Следва меню където избирате какво точно ще се следи.
- LAN&WLAN следи локалната мрежа и безжичната локална мрежа(Local Area Network и Wireless Local Area Network).
- LAN и WLAN са същото но избирате или едната или другата опция.
- WAN e само за входа откъдето идва интернета (Wide Area Network).
Ние ще следим LAN&WLAN затова избираме точно тях. Интервалът по подразбиране е 10 секунди но ние го сменихме на 5. Вече може да скролнете до долу, да запаметите настройките и след това да натиснете "Apply Settings". Менюто изглежда така:
Следва инсталация на RflowCollector, мисля си че това няма да ви затрудни и затова продължаваме натам. Ето ви и един screenshot на вече инсталираната програмка.
След успешното инсталиране следва конфигурирането на настройките за МАС адресите, потребителите, и настройките за MySQL сървъра. Първо се създава един текстов документ с всички потрбители и МАС адресите им в следния формат:
МАС||User Name
00:34:32:33:A2:F4||Name User_1
00:54:32:12:32:C3||Name User_2
Първо се пише МАС адресът разделен с ":" след това този символ "||" следван от потребителското име. Името може да бъде различно от това вписано в компютъра, а също така може да е написано на кирилица. Потребителя се вписва единствено и само за ваше улеснение, за да може да е по-прегледно, ако имате повече потребители. Ако се увеличат, можете да ги допишете във вече създадения документ. При следващото пускане настройките ще се актуализират и ще виждате вече асоциираните с МАС адрес потребители. Настройките се задават в менюто "Options".
Маркирайте "Enable MAC-name support" след това "import using .txt file", натискате "Open File" и избирате създадения от вас в "Notepad" текстов документ. Най-добре поставете файла в директорията където се намира самата програмка. При мен е в "C:\Progmam Files\RFlowCollectorV3". Оства ви да натиснете "Save" (намира се долу в дясно). Windows най-вероятно ще ви пита дали искате да добавите изключение в Windows Firewall за портове 2255 и 2256, позволите му, иначе RFlowCollector няма да работи. С това сте готови с първата и най-лесна част.
След въвеждането на потребителите следват настройките за MySQL сървърът. Настройките са в същото меню "Options" където бяха и предишните. Маркирайте "mySQL Export support". За "Server Host or IP" ако MySQL сървърът е инсталиран на същия компютър на който е инсталиран RflowCollector напишете "localhost". Ако обаче сървърът се намира на друг компютър задайте IP адресът на компютъра на който е инсталиран. В полето "mySQL User:" въведете произволно име с което ще се регистрирате в MySQL сървърът. Примерно такова име е "rflow_user". За полето "mySQL Pwd:" въведете паролата за потребителя "rflow_user" - в нашия случай паролата е "password". (Този потребител и парола все още не са създадени, но много скоро ще ги създадем) Следва полето "mySQL Database:" където пишем името на базата данни която ще създадем в MySQL. Нашата база данни ще се казва "rflow". Остана ни само полето "export interval" което е интервалът от време през което ще се актуализират таблиците на сървърът. По подразбиране мисля че е 30 секунди но ако искате може да го промените. Ние го променихме на 5 секунди. Запазете настройките с бутона "Save" отново. Полето "mySQL Port:" не може да бъде променяно. Портът е 3306 и ако Windows ви пита дали искате да добавите изключение в Windows Firewall ви предлагам да му позволите иначе няма да имате връзка с MySQL.
Стигнахме и до най-трудната част - инсталирането и конфигурирането на MySQL сървърът. Изберете "Typical" след това "Next" и "Install". Може да пропуснете регистрирането в www.mysql.com като изберете "Skip Sign-Up" и изберете "Next". Следва конфигурирането на MySQL. По принцип има отметка с която би трябвало да се пусне автоматично след инсталирането но поне при мен не стана. Трябваше да отида в "Start Menu, All Programs, MySQL, MySQL Server 4.1, MySQL Server Instance Config Wizard".
В "Configuration Wizard" продължете с "Next", след тов "Standart Configuration", изберете "Install As Windows Service". За "Service Name:" оставете MySQL и ако искате да се стартира с всяко пускане на Windows изберете "Launch MySQL Server automatically". Продължете натам и въведете парола за потребителя "root". Това е администраторският account на базата данни. Изберете си сигурна пароля която няма да забравите, защото с "root" се конфигурира сървърът и се дават права на други потребители. Ако мислите че ще ви се налага да администрирате MySQL от друго място дистанционно, селектирайте и "Enable root access from remote machines". Продължете с "Execute". Появява се съобщение че всичко е наред и разбира се "Finish". Вече си имате MySQL Server с пунат Service "MySQL" в Windows, тоест базата ви данни работи. Остава само да се конфигурира.
След инсталирането на MySQL идва конфигурирането. Отваряте конзолата CMD (Command DOS Prompt) на Windows и сменете текущата директория с командата "cd C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 4.1\bin\". Логнете се като root, тоест администратор. Това става като напишете следната команда:
" mysql -h localhost -u root -p "
след което си пишете паролата и влизате в конзолата. Ако обаче си нямате никаква представа от DOS и как се работи в такава среда MySQL са сложили линк с който може да влезете в конзолата под DOS. Той се намира като натиснете "Start Menu; All Programs; MySQL; MySQL Server 4.1; MySQL Command Line Client". Така влизате директно като администратор и трябва единствено да си напишете паролата. И така вече сте в конзолата на MySQL и всичко трябва да изглежда по следния начин.
Сега трябва да се създаде база данни. Ние си избрахме име "rflow " и така за да създадете база данни с име "rflow " командата е:
" CREATE DATABASE rflow; "
за да видите всички съществуващи таблици командата е:
" SHOW DATABASES; "
Както виждате има 3 бази данни, едната е "mysql " - която си е стандартна, другата е "test " - кояте е предварително създадена но в която няма нищо и третета е "rflow " - тази която току що създадохме. Следва команда с която казваме на MySQL да ползва тази база данни:
" USE rflow; "
Следва да създадем потребителят който вече въведохме в " RflowCollector " а именно "rflow_user". Също така трябва да му дадем права да използва вече създадената база данни. Командата е:
" GRANT ALL ON rflow.* TO 'rflow_user'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password'; "
където "rflow" е името на базата данни, "rflow_user" е името на потребителя, "localhost" е адресът където е инсталиран MySQL и "password" както сами се досещате е паролата на потребителя.
Ако използвате MySQL версия 5 и нагоре е необходимо да въведете командата:
" SET PASSWORD FOR 'rflow_user'@'localhost' = OLD_PASSWORD('password'); "
това указва MySQL да използва "стар стил използване на парола". Препоръчвам независимо коя весия MySQL ползвате да напишете командата защото аз лично имах проблем с версия 4.1
И така лек преглед на направеното до момента:
- инсталирахме и конфигурирахме "RFlowCollector"
- инсталирахме MySQL база данни
- създадохме база данни с име "rflow"
- създадохме потребител "rflow_user" с парола "password"
- дадохме права на вече създадения потребител да се свързва с базата данни от локалния компютър а именно "localhost"
Последната стъпка е създаването на таблици във вече създадената базаданни. Структурата на таблиците се копира и въвежда от документ в директорията на RflowCollector. Името на документа е "mySQL.txt" Копирайте таблиците една по една като изпускате първата команда "DROP TABLE IF EXIST..." от всяка таблица. Броят на таблиците е общо 5. Въвеждането изглежда горе долу така:
Това се прави за всичките 5 таблици. След въвеждането и на последната напишете командата;
"SHOW TABLES;"
Ще видите вече създадените от вас таблици. При нас изглеждат така:
Ако мислите че всичко е наред и имате всички таблици в базата данни напишете "EXIT;" за да излезете от конзолата. Ако пък се появява съобщение за грешка се обърнете към User Manual - a. Идва и момента в който проверяваме дали "RflowCollector" се свързва с "MySQL". Отворете "RflowCollector", ако няма връзка ще се изписва с големи червени букви "no mysql Connection!".
Ако има връзка и всичко е наред горе в дясно под надписа "HTTP Username Import" със зелени букви ще присветва "mySQL" в зелено. Разбира се и червеният натрапващ се надпис няма да се появява.
След всички тези мъки инсталирайте "MySQL Tools". От "Start Menu;MySQL;MySQL Query Browser" си пускате MySQL Query Browser. С него се преглеждат записите в таблиците които създадохме. На снимките долу виждате как се логва в програмата. За "Server Host" даваме "localhost", за "Username" и "Password" създадения от нас "rflow_user" с парола "password", за "Default Schema:" което в същност е базата данни въвеждаме "rflow".
След като влезете за да видите резултатите във всяка таблица просто цъкнете два пъти върху желаната от вас таблица и натиснете "Execute". За другите таблици се процедира по същия начин.
Надявам се да имате полза от положеното усилие. Според мен определено си струва. Успех!!!
Comments